Take a fresh look at your lifestyle.

“Хай живе Україна!”: сьогодні 82 р., як вбили Біласа та Данилишина

453

Сьогодні, 23 грудня, виповнюється 82 р. від вбивства польською окупаційною владою діячів ОУН Василя Біласа (21 р.) та Дмитра Данилишина (25 р.), яких було затримано у с. Верин Миколаївського району.

30 листопада члени ОУН здійснили збройний напад на пошту у Городку з метою заволодіти коштами, які мали піти на розвиток українського національно-визвольного руху.

Намагаючись втекти від польської поліції, Білас та Данилишин пішли полем до села Розвадів, гадаючи перейти тамтешній міст через Дністер і стежками Білецького лісу вийти на шлях до Стрия.

Однак, поблизу с. Верин місцеве населення спіймало оунівців, сприймаючи їх, як розбійників.

Місцевий священик отець Киндій пригадував, як він намагався зупинити натовп, який бив двох невідомих хлопців:

“Обидва вони стояли побиті на горбку, з голів текла їм кров. Вони зблизилися до себе, а люди їх оточили. І сталося таке, чого я в житті ще не бачив: один одного взяв за руку. Тоді той вищий промовив: “Ми є членами української організації. Як ви так будете воювати, то України ніколи не будете мати!”.

Під час суду оунівці трималися гідно, їм виголосили смертний вирок. В останньому слові Дмитро Данилишин заявив: “Я знаю, що мене жде. Я був і є на все приготований. Тільки шкодую, що не зможу дальше працювати для нашої неньки України!”.

Вранці 23 грудня 1932 р. о 6 год ранку засуджених вивели на тюремне подвір’я. Проходячи повз охоронців, Дмитро Данилишин вигукнув: “Щиро прощаю вас! Хай живе Україна!”, Василь Білас промовив те саме.

Залиште відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікований.