Take a fresh look at your lifestyle.

Свободівці взяли участь у відкритті пам’ятника Вовчухівській офензиві (фото, відео)

243

Сьогодні, 26 лютого, у с. Вовчухи Городоцького району відкрили пам’ятник Вовчухівській офензиві – одній із найуспішніших воєнних операцій Галицької Армії.

Заступник голови Львівської обласної організації ВО “Свобода”, кандидат історичних наук Михайло Галущак зазначив, що Вовчухівська воєнна операція мала важливе значення для перебігу польсько-української війни 1918-19 рр.

❗Як Галицька Армія провадила свою Вовчухівську операціюСьогодні у пам'ять про ті лютневі події 1919 р. відкрито меморіал

Geplaatst door Михайло Галущак op Woensdag 26 februari 2020

“Чисельність Українського війська ЗУНР обнадіювала галицьке командування, – продовжив свободівець – Польські джерела свідчать, що станом на 19 січня збройні сили галичан нараховували 43 тис 350 військових, а по обидва боки залізничного сполучення Львів – Перемишль українці зосередили близько 10 тисяч військових (2 тис. з півночі та 7 тис 800 з півдня). Польські сили на південному відтинку Городок – Судова Вишня становили 4 тис військових. Ці цифри не могли не тривожити командувача Польського війська у Східній Галичині генерала Тадеуша Розвадовського, який на воєнній нараді у Варшаві бив на сполох щодо ситуації на відтинку Львів – Перемишль і зажадав військової допомоги”.

17 лютого 1919 р. Галицька Армія розпочала Вовчухівську операцію.

Пам’ятник героям Галицької Армії на місцевому цвинтарі у с. Вовчухи

“Метою збройного наступу було взяття Львова в облогу і його подальше повернення. Для цього вирішено перервати польський контроль залізничного шляху Львів – Перемишль на відрізку Судова Вишня – Городок.

Станом на 21 лютого Пресовий відділ Генерального штабу Галицької Армії повідомив, що українцям вдалось перервати залізничний та телефонічний рух на відтинку Львів – Перемишль у районі Судової Вишні, що викликало неабияку паніку серед польського населення Львова. У наступні дні Українське військо продовжувало атакувати польські позиції в районі вказаного залізничного сполучення. Внаслідок цього було унеможливлено рух потягів зі Львова до Перемишля”, – розповів Михайло Галущак.

Команда ІІІ-го Корпусу Галицької Армії

Однак, вранці 24 лютого 1919 р. представники галицького та польського політичного керівництва і військового командування уклали угоду про тимчасове перемир’я, яке фактично завершило наступальну ініціативу Галицької Армії.

“Договір було підписано під тиском прибулої у Східну Галичину місії з представників країн Антанти під проводом французького генерала Жозефа Бартелемі. Останній запропонував українцям для збереження миру у краю віддати полякам половину Східної Галичини (разом зі Львовом та Дрогобицько-Бориславським нафтовим басейном). На що наші предки не погодилися, у тому числі через те, що ця місія нічого не гарантувала. Головний командир Галицької Армії Михайло Омелянович-Павленко відповів на все це словами: «Хай нас розсудить залізо і кров!».

Щось подібне ми вже мали у теперішній війні на Донбасі із мінською «лінією розмежування» – перемир’я було, а миру ні, бо ворога може зупинити не здача землі, а потужний опір”, – підкреслив Михайло Галущак.

Відкриття пам’ятника

Квіти до пам’ятника героям Вовчухівської офензиви поклали свободівці сільський голова Мшан (Городоцький р-н) Віктор Миндик та заступник голови Пустомитівської районної ради Іван Мудрий.

Залиште відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікований.