Take a fresh look at your lifestyle.

Цей день в історії: пам’ятай про Франка

124

Цього дня, 16 березня 1880 року, у 24-річному віці за революційну діяльність заарештували Івана Франка (це був його другий арешт, перший – у 1877 р., третій – у 1889 р.)

Про деталі арешту “Каменяра” читаємо у “Нашому слові”:

Другий арешт відбувся у дивних обставинах і нібито за порушення паспортного режиму. Десь у березні 1880 р. (була ще зима) І. Франко виїхав зі Львова до села Березова у Коломийському повіті, щоб якийсь час побути у близької йому людини К. Ґеника. Сам Франко писав, що мав там одержати «приватну лекцію». По дорозі в містечку Яблонові він був арештований і відправлений до Коломиї, де втягнуто його в політичний процес за необґрунтованим звинуваченням. Після тримісячного арешту, не доказавши нікому провини, усіх випустили. Тільки І. Франка, який не був прописаний у Коломийському повіті, наказано 11.06.1880 р. відставити до Нагуєвичів. «Сей транспорт, – за словами Франка, – по поліцейських арештах у Коломиї, Станиславові, Стрию і Дрогобичі належить до найтяжчих у моєму житті».

По дорозі він захворів (падав дощ) і приїхав до Дрогобича з великою гарячкою. Тут посадили його в страшну, переповнену в’язнями, поліційну тюрму, описану в новелі «На дні». З Дрогобича ескортували його пішки до Нагуєви-чів, куди прибув 13.06.1880 р. Хворий повернувся до Коломиї, де тиждень перебував у готелі, пишучи згадану новелу і живучи за три центи, знайдені над Прутом, у гарячці і голоді.
«Хворий на пропасницю – писав пізніше – без грошей і без знайомих, сидів я в темній кімнаті в готелі і пробував відтворити на папері картини, які бачив останніми днями, і так з’явилась оця новеля. Написана вона протягом трьох днів. Коли я кінчив її, відчув себе таким ослабленим, таким виснаженим голодом і хворобою, що за останні крейцарі купив конверт і марку, послав свій рукопис до Львова до одного знайомого, потім вернувся до готелю і положився, щоб умерти. Я лежав так три дні, дрижачи від пропасниці, без думок і охоти до життя. Тільки бідний готельний слуга приносив мені іноді декілька ложок супу».
Урятував його К. Ґеник, який послав до нього товариша з тюрми. Франко взяв у Дрогобичі паспорт і поїхав до Березова. Там, гуляючи на свіжому повітрі по підкарпатських околицях, він швидко оздоровлювався. Про його перебування в Березові довідався коломийський староста і наказав жандармерії доставити його до Коломиї. Оскільки у Франка не було грошей на перевізника, жандарм погнав його пішки («цюпасом»). Дорога була важка, і Франкові повідпадали нігті на пальцях ніг. Староста не сподівався, що у Франка є паспорт, тому дуже розлютився, але не міг його арештувати. Франко повернувся до свого села, а потім до Львова.
Свої переживання в тюрмі під час цього другого арешту він описав у новелі «На дні». У польському перекладі новела вийшла під заголовком «Na dnie. Studium społeczno−psychologiczne». Була також перекладена і надрукована чеською, німецькою та російською мовами.

Залиште відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікований.