Take a fresh look at your lifestyle.

Цей день в історії: народився військовий капелан, член ОУН, Блаженний Священномученик

108

Сьогодні, 25 березня, минає 76 р. від смерті покровителя душпастирів УГКЦ, о. Омеляна Ковча.

Священик народився 20 серпня 1884 р. у Космачі у родині о. Григорія Ковча.

У 1905-11 рр. навчався в колегії у Римі.

В часи створення ЗУНР – рідний брат, – Євстахій Ковч, – вступив у лави Галицької Армії. Омелян разом зі своїм батьком стали капеланами війська галицької республіки.

“Знаю, – говорив Омелян Ковч, – що вояк на лінії фронту почувається найкраще, коли бачить там лікаря й духівника”.

Після завершення наших Перших визвольних змагань 1917-21 рр., Омелян Ковч отримав парафію у Перемишлянах. Священик почав займатися активною громадсько-політичною діяльністю – був одним із засновником місцевого Народного дому та “Просвіти”, вступив до ОУН.

“Націоналізм не є ніяким гріхом, а народности сотворив також Господь Бог не через помилку. Що арґументи й приклади взяті з життя й історії цего народу, до якого проповідається, промовляють до його серця найкраще та найсильніше. Скріпляють його в прадідній вірі й обряді. Що вкінці особливо в нас українців, зріст національної свідомости є, в певній мірі також і зростом прив’язання до своєї віри й обряду”, – писав Омелян Ковч.

У 1943 р. нацисти заарештували о. Омеляна Ковча і ув’язнили у львівській тюрмі на Лонцького, звідки переправили у концтабір Майданек.

“Я розумію, що Ви стараєтеся звільнити мене, – писав о. Омелян своїм рідним з табору, – але я прошу Вас нічого не робити. Вчора тут вони розстріляли 50 людей, якщо мене не буде тут, хто допоможе їм перейти в інший світ?”.

Від важких умов праці священик помер у концтаборі 25 березня 1944 р.

Папа Іван Павло ІІ у 2001 р. під час візиту в Україну проголосив о. Омеляна Ковча Блаженним Священномучеником.

Залиште відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікований.