Take a fresh look at your lifestyle.

Як у Бродах “туалет” поставили на місці культурної спадщини (фото)

254

У м. Броди на вул. Вірменській, 4 потайки, без археологічних розкопок залили бетоном залишки стародавніх мурів із усіма артефактами, які, ймовірно, там містилися. Директор місцевого історико-краєзнавчого музею Василь Стрільчук зазначив, що на цьому місці у першій половині ХІХ ст. знаходилася єврейська молитовна школа (згідно архівних документів), а можливо і синагога.

Громадські активісти на сторінці у Фейсбук “Броди. За лаштунками” б’ють на сполох щодо цього акту вандалізму.

Активісти зазначають, що вирішальну роль в цьому злочинному й варварському акті відіграв міський голова Бродів Анатолій Белей.

“Його дії чи бездіяльність породили проблему на Вірменській, він же прикрив і благословив це просте «бетонне» її розв’язання. До слова, власник будівництва кандидував на виборах до міської ради від БПП.
…Усе почалося з наміру всього лише відбудувати громадську вбиральню. Але в Бродах, якщо маєш гроші й доступ до тіла міського голови, можна все, і в результаті в проекті – масштабна споруда, схожа на римський колізей, під яку загребли добрий шмат міської землі”.


Відповідно до законодавства в історичному місті Броди, для якого створено й затверджено в Мінкульті історико-архітектурний опорний план, будівництво багатоповерхових чи комерційних споруд має здійснюватися на підставі містобудівних умов і обмежень, за умови розроблення проектної документації і погодження її в органі охорони культурної спадщини, з проведенням археологічних досліджень.

“Досліджень не провели, а просто – все під бетон, – продовжують активісти, – Таке могли «погодити» тільки манкурти, для яких історія, спадщина – порожні слова. Скандал розгорівся за кілька днів до Великодня. Громадські активісти побачили, що у викопаному котловані – стародавні мури, пивниці, склепіння, і що за кілька годин це все буде знищено. Забили на сполох, звернулися в поліцію і в департамент архітектури та розвитку містобудування Львівської обласної державної адміністрації. У господарів будівництва почалася паніка: вони стратилися, були впевнені, що все залагодили в мерії, а якісь активісти плутаються під ногами. Терміново викликали мера. І тут розпочався цирк. Белей – на арені”.

На сайті Бродівської міськради мер опублікував повідомлення, з якого можна зрозуміти, що він сам виявив і мури, і порушення. І саме він припинив будівельні роботи. Ще й закликав бродівчан, які помітять схожі знахідки, повідомляти в міськраду.

“Ця офіційна заява виявилася фатальною для знахідки на Вірменській. Небайдужі бродівчани, громадськість, історики, повірили. Й взялися чекати на прибуття археологів та посадовців Мінкульту, уявляючи, які унікальні знахідки можуть зберігатися в землі.

А 6 травня виявилося, що культурний шар залито бетоном.
Обставили все так, начебто ситуація загрожувала обвалом і руйнуванням дороги. Ситуація, яку породила місцева влада вкупі з безвідповідальним бізнесом. А офіційне рішення ухвалила районна комісія з надзвичайних ситуацій. Ага, саме в ній засідають авторитетні історики й археологи.

Насправді, ні. Жодних істориків не було. Зате були голова райдержадміністрації Прокопець та голова районної ради Швед. Очевидно, не обійшлося без благословення їхнього куратора з області – голови облради Ганущина.

Чи залишиться цей злочин непокараним? Залежить від того, чи знайдуться люди, яким болить таке варварське ставлення до культурної спадщини, які нічого не винні міському голові й готові боротися проти цього самодурства й вандалізму.

Сподіваємося, переможе правда.

*Броди належить до т.зв. «ідеальних міст», зроблених за зразками фортифікації XVI-XVII ст., бездоганних у плануванні”, – додали активісти.

Нагадаємо, 15 квітня у Бродах на вул. Вірменській, 4 під час будівельних робіт громадські активісти виявили стародавні мури, які ледь не залили бетоном.

У той день голова Громадської організації «Центр «Історичні діалоги» Михайло Галущак звернувся у поліцію з вимогою, щоб будівельні роботи були зупинені, доки не буде повідомлено про виявлені стародавні мури відповідний орган культурної спадщини.

Т.в.о. директора департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА Оксана Ткачук направляла лист у Бродівську міську раду з вимогою зупинити будівельні роботи на вул. Вірменській, 4.

Доцент кафедри архітектури та реставрації «Львівської політехніки» Василь Петрик розповів, що будівельні роботи на вул. Вірменській, 4 проводяться всупереч параметрам та вимогам історико-архітектурного плану Бродів.

Директор Науково-дослідного центру «Рятівна археологічна служба» Інституту археології Національної академії наук України Олег Осаульчук зазначив, що зараз знищують ту частину Бродів, яку не встигли під час війни.

Директор Бродівського історико-краєзнавчого музею Василь Стрільчук на своїй сторінці у Фейсбук зазначив, що на вул. Вірменській, 4 в першій половині ХІХ ст. знаходилася єврейська молитовна школа (згідно архівних документів). “Однак, враховуючи те, що євреї називали школою синагоги, то не відкидаємо, версії з сакральною спорудою”, – зазначив директор музею.

Залиште відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікований.