Take a fresh look at your lifestyle.

Варшава не демонструє бажання позбутися імперського синдрому, – Панькевич

498

Україна має позбутися комплексу колонії та утверджувати свою державність і незалежність у зовнішній політиці.

Про це заявив заступник Голови ВО «Свобода» з питань національної пам’яті Олег Панькевич, коментуючи антиукраїнські заяви високопосадовців Республіки Польщі.

«Уже в найближчі дні стануть відомі результати президентських виборів у Польщі. Виборів, у яких, окрім іншого, для політичного піару було використано тему українсько-польського минулого. Чинний президент та водночас кандидат в президенти РП Анджей Дуда не добирав слів. У його зверненні до «учасників заходів із вшанування 77-річчя Волинського злочину в Луцьку, Павлівці та Гуті Пеняцькій» – повний набір антиукраїнських кліше: «волинський злочин» та «волинська різня», «етнічні чистки», «геноцид», «злочини ОУН-УПА». Цього разу не обійшлося закликами до України «дати гідно поховати жертв страшного злочину». В уряді РП заявили про створення у Холмі «Інституту правди» та «Музею жертв Волині». Саме в Холмі, на етнічній українській землі, в давній столиці українських князів. Гіршої зневаги над гідністю та наруги над історією нашого народу годі й придумати…

Гута Пеняцька
Пам’ятник полякам у Гуті Пеняцькій

Чому з року в рік, особливо в липні, коли РП відзначає так званий «Національний день пам’яті жертв геноциду, здійсненого українськими націоналістами проти громадян ІІ Республіки Польща», українці змушені терпіти цю зливу бруду, зневаги й приниження на свою адресу від начебто дружнього сусіда?

Та тому, що в Україні досі (а не тільки в Польщі) на офіційному рівні послуговуються совєцькою історіографією та термінологією. Історія національно-визвольної боротьби українського народу залишається на маргінесі й належно не досліджується (хоча треба віддати належне історикам, які присвячують свої наукові праці саме цій темі, намагаються  пробити стіну нерозуміння й несприйняття і роблять це без жодної державної підтримки). Тому що в нас не видаються й не популяризуються книжки на цю тему, не підтримуються дослідження, не толерується увічнення пам’яті національних героїв та жертв тоталітарних режимів.

Українська влада (усяка) не має мужності заявити про свою позицію у згаданому питанні, назвати речі своїми іменами та вимагати вибачень. Зрештою, якби в нас була справді українська влада, якби біля керма були справді державники з національною свідомістю, якби політична еліта була таки елітою, то реакція на антиукраїнську пропаганду РП була б належною – симетричною. Але бачимо, що навіть ті політики, котрі  подають себе як начебто патріотів  воліють не втручатися в таку «незручну» тему.

Мені спадає на думку історія із виданням книги Дмитра Чобота «Загибель Гути Пеняцької» – масштабне дослідження про події, які польська сторона завзято використовує в своїй пропаганді, нехтуючи історичною правдою. Праця Дмитра Чобота отримала багато схвальних відгуків, рецензій авторитетних науковців, справа за малим – видати книгу. Як депутат Львівської обласної ради я закликав керівництво ради та депутатський корпус профінансувати видання з обласного бюджету. Однак не побачив не те що позитивної реакції, а навіть найменшого зацікавлення. Так само не має підтримки влади ініціатива проведення розкопок на місці Гути Пеняцької та встановлення пам’ятника українцям-жертвам злочинів.

Пам’ятник українцям у Гуті Пеняцькій, до якого польська делегація ніколи не приходить

…Відомий факт: нації, які тривалий час поневолювали інші народи, навіть в умовах встановлення державності продовжують зневажливо та зверхньо ставитися до колишніх колоній. Інколи колишні колонізатори намагаються агресивно реалізувати свої імперські амбіції, як це чинить Росія – ворожа нам держава. На жаль, офіційна Варшава не демонструє бажання позбутися імперського синдрому. І в цій ситуації Україна має позбутися комплексу колонії та утверджувати свою державність і незалежність у зовнішній політиці.

А до того часу щороку в липні читатимемо в українських ЗМІ скальковані з польських видань повідомлення про «день пам’яті польських жертв етнічних чисток на Волині, здійснюваних українськими націоналістами», про «масове вбивство поляків українськими націоналістами», «різню» та «геноцид», – наголошу Олег Панькевич.

Залиште відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікований.