Take a fresh look at your lifestyle.

Підкамінський монастир: відбувається “освоєння коштів” (27 млн), а не реставрація

204

21 серпня 2020 року в селищі Підкамені Бродівського району відбулося публічне обговорення реконструкції монастирського комплексу, яке ініціював селищний голова свободівець Богдан Бутинський. У заході взяли участь голова фракції ВО «Свобода» у Львівській обласній раді Олег Панькевич, депутат облради Мирослава Бабінська, депутат Бродівської районної ради свободівець Леонід Буна, фахівці з охорони пам’яток, представники влади.

Захід відбувся на подвір’ї біля Монастиря походження дерева хреста Господнього студитів.

«Реконструкція Підкамінського монастиря мала би сприяти розвитку туристичного потенціалу нашого селища. Громаду турбує, що останнім часом роботи на об’єкті не проводяться. Водночас з’явилися тривожні коментарі фахівців пам’яткоохоронної сфери, реставраторів щодо неналежного виконання робіт», – наголосив Богдан Бутинський.

Леонід Буна вважає, що проєкт реалізують абияк, тільки щоб використати гроші. «У районній раді я почув, що на проєкт надійшли гроші, і його треба було зробити вже. Я обурився: як можна так ставитися до пам’ятки, зробити абияк, аби тільки використати кошти», – наголосив районний депутат.

«Мене тішить, що знаходяться кошти на реставрацію наших пам’яток. Але пам’ятаймо, що основна мета реставрації – максимально зберегти автентичність. Важливо не знищити того, що збережено», – зазначила Мирослава Бабінська.

Фахівці оглянули пам’ятку й дійшли невтішних висновків щодо якості проведення реставрації. Зокрема, замість автентичних старовинних плит в проході вхідної брами покладено сучасну заводську бруківку, понижено рівень долівки, внаслідок чого ймовірно з північно-західної сторони монастирського двору на кам’яних обрамленнях дверей виникли тріщини в одвірках, деякі з них відкололися від стіни будівлі, відбито фрагменти карнизів. Зруйновано частину вхідних воріт та інше.

«Відбувається «освоєння коштів» (27 млн), а не реставрація. Негативні наслідки від втручання можуть бути значно більшими, ніж позитиви. Прикро також, що через це погіршується репутація України серед закордонних партнерів. Погоджуюся, що зараз потрібно зобов’язати замовника та виконавця виправити те, що можливо, та завершити перекриття вежі. І передусім необхідно врахувати думки справжніх реставраторів», – наголосив Олег Панькевич.

Він наголосив, що звертатиметься із депутатським запитом до органів влади щодо якнайшвидшого фінансування завершення робіт з перекриття вежі, виправлення недоліків, перевірки ефективності використання коштів та дотримання вимог щодо збереження культурної спадщини при здійсненні реконструкції монастирського комплексу в Підкамені.

Довідка

У селищі Підкамінь Бродівського району здійснюється реконструкція монастирського комплексу  – пам’ятки сакральної і фортифікаційної архітектури національного значення XV-XVIIІ ст. , який реалізують ЛОДА та Асоціація «Єврорегіон Карпати – Україна».

На реалізацію проєкту виділено кошти міжнародної технічної допомоги ЄС, а також з обласного бюджету. Проєкт передбачає реставрацію вежі храму, благоустрій подвір’я та його освітлення. 

Водночас у громадськості та представників експертного середовища викликає стурбованість перебіг та якість робіт на зазначеному об’єкті.  

Залиште відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікований.