Take a fresh look at your lifestyle.

У Львівській облраді відбувся круглий стіл «Гута Пеняцька. Кому вигідні провокації»

14

15 лютого 2021 року у Львівській обласній раді з ініціативи науковців, громадськості та фракції ВО «Свобода» відбувся круглий стіл на тему «Гута Пеняцька. Кому вигідні провокації».

У ньому взяли участь автор дослідження «Трагедія Гути Пеняцької» Дмитро Чобіт, відомі науковці, зокрема Микола Литвин, Микола Посівнич, Андрій Гречило, Роман Грицьків, Ярослав Онищук, Ярослав Сватко, депутат облради Святослав Шеремета та інші. На зібранні виступили депутат Львівської облради від ВО «Свобода» Галина Чорна та заступник голови Стрийської районної ради, кандидат історичних наук Михайло Галущак.

Як йшлося за круглому столі, упродовж останніх років з’являється щораз більше спекуляцій на історичному ґрунті, які шкодять українсько-польським відносинам, порозумінню між українським та польським народами. Сумним свідченням цього є історія Гути Пеняцької на Львівщині. Заходи, які відбуваються на місці знищеного села, на жаль, мають на меті не стільки вшанування пам’яті загиблих, як антиукраїнську пропаганду, від якої виграє передусім держава-агресор.

Українська наукова спільнота намагається розвінчувати міфи, встановлювати історичну справедливість, досліджує джерела й публікує матеріали. Прикладом таких досліджень є праця Дмитра Чобота «Трагедія Гути Пеняцької», автор якої поділився своїми міркуваннями, чому з трагедії цього села створили міф про «різанину поляків українцями».

Як зазначила Галина Чорна, книга Дмитра Чобота цінна тим, що базується на документах – фактах, свідченнях очевидців, розвідках з архівів. Це дає потужну аргументацію у відстоюванні правди і боротьбі з антиукраїнською пропагандою.

«Ми багато говоримо про те, що не треба політизувати тему Гути Пеняцької. Але не треба мати ілюзій, що польська сторона одразу прийме нашу позицію і відмовитися від політики й зі свого боку. Тема Гути Пеняцької в Польщі політизується вже впродовж багатьох років – на ній уміло заробляють політичні дивіденди і навіть виграють вибори. Вона для багатьох надто вигідна та зручна, аби так просто від неї відмовитися. Ми кажемо, що й зараз у Польщі виходять книжки з відомою фотографією на першій сторінці, на якій убиті діти божевільної циганки – хвора жінка сама їх убила біля Варшави у 1928 році – цей випадок описаний в польських підручниках з психіатрії. Тим часом поляки досі пишуть, що це нібито жертви УПА. Але ж правдива історія фотографії відома вже не одне десятиліття. Її можна відшукати і в книгах, і  в інтернеті. То звісно що її використовують у політичній боротьбі свідомо», – зазначила депутатка.

Вона наголосила, що правду про Гуту Пеняцьку треба відстоювати і заради історичної правди,  і заради навіть тих людей, які нині живуть в цих місцях на Бродівщині. Адже коли відбувається паломництво поляків, які приїздять сюди й далі ширити міфи про нібито жорстокість українців – місцевим людям доводиться в моральному плані дуже непросто.

Михайло Галущак запропонував звернутися до Львівської обласної ради за підтримкою видання книги «Трагедія Гути Пеняцької» польською та англійською мовами, щоб ця історія стала відомою широким колам читачів, зокрема за межами України. Також він нагадав про необхідність встановлення гідного пам’ятника українським жертвам, які загинули в Гуті Пеняцькій.

«Є український пам’ятник загиблим в Гуті Пеняцькій – дуже скромний. Було рішення Львівської обласної ради минулого скликання про фінансування встановлення належного пам’ятника українським жертвам, яке так і не виконане. Пропоную звернутися про виділення коштів на встановлення пам’ятника, а також закликати українських посадовців брали участь у заходах із вшанування пам’яті вбитих українців», – зазначив Михайло Галущак.

Він також нагадав, що раніше в області діяла програма встановлення пам’ятників на місцях загибелі та поховань борців за волю України, і було б добре відновити таку програму.

Михайло Галущак також запропонував звернутися до облради щодо ремонту дороги, яка веде до Гути Пеняцької, і яка зараз в жахливому стані.

Учасники круглого столу закликали громадськість, науковців, уповноважені органи з української та польської сторін домовитися про спільні дослідження трагедії Гути Пеняцької; провести пошукові роботи та ексгумацію останків й гідно перепоховати загиблих; не допускати взаємних звинувачень; правоохоронним органам, СБУ, МЗС належно реагувати на провокації, які загрожують національній безпеці; спільно, по-християнськи вшановувати пам’ять загиблих.

Резолюцію круглого столу опублікують згодом.

Залиште відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікований.