Take a fresh look at your lifestyle.

Рішення про фінансування Поморянського замку ЛОР прийме на початку березня

26

Департамент архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА доопрацьовує перелік заходів (об’єктів), які будуть фінансуватися з обласного бюджету 2021 року. Затвердити його ЛОР планує на початку березня.

Про це повідомляє пресслужба Львівської ОДА.

Кошти з обласної програми – це 22 мільйони гривень, які пропонують затвердити. Цих коштів є критично мало. Саме тому, як і минулого року, до переліку заходів на 2021 рік, який формує департамент архітектури та комісії спадщини та туризму Львівської обласної ради, потрапили далеко не всі об’єкти, які потребують негайного порятунку. Через можливе невключення туди Поморянського замку місцеві активісти навіть підняли обговорення у соцмережах.

Читайте також: Миколаївську фортецю хочуть перетворити на піщаний кар’єр: запаси піску на Лисій горі оцінюють в 1 млрд 400 млн гривень.

Сьогодні департамент архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА відреагував на ситуацію:

“Перелік заходів до обласної програми збереження культурної спадщини на 2021 рік наразі не затверджений і сьогодні, 16 лютого, його обласна рада не розглядатиме. Тому говорити про те, що Поморянський замок не отримає фінансування 2021 року – зарано.

Цей перелік формує Комісія культурної спадщини та туризму, спільно з департаментом архітектури ЛОДА. А затвердити його має Львівська обласна рада на початку березня. Роботи на пам’ятці архітектури національного значення (ох.№ 427) Поморянському замку у 2020 році велися без нашого погодження. Не погоджена з Мінкультом (Ст 5, п. 14, 17 ЗУ «Про охорону культурної спадщини») ані ПКД, ані внесені зміни до дозволу на початок робіт. (Попередній дозвіл на коригований проєкт є нечинний). Тому оплатити підряднику 600 тисяч гривень, на які немає актів виконаних робіт, з обласного бюджету нема жодних законних підстав”, – зазначили у департаменті. 

І Міністерство культури, і Консультативна рада мають суттєві зауваження до запропонованого ФОПом “Лагуш З.Р.” проєкту «Протиаварійні роботи (характер робіт – реставрація) пам’ятки архітектури національного значення Замку-палацу XVI-XVII століття (ох N 427) у смт Поморяни Золочівського району Львівської області (Коригування)».

Щоб відкоригувати проєктно-кошторисну документацію після зауважень консультативної ради і ще раз подати на зміну дозволу в Мінкульт, потрібна згода архітектора-виконавця.

Варто також додати, що всі акти щодо виконаних на об’єкті робіт за 2016-2018 роки були неодноразовим предметом розгляду  правоохоронних органів, які розслідують можливість «злочинних посягань та контролю (відмивання)» бюджетних коштів.

У департаменті зазначають, що частково розуміють емоції активістів, але в цьому випадку вони невиправдані.

“Окрім обласної програми, сподіваємося на Велику реставрацію, в список якої пропонуємо Поморянський замок. Наразі триває процес підготовки документів, напрацювання візії майбутнього Поморянського замку в межах програми «Культурна спадщина Львівщини. Перезавантаження» в межах проєкту від УКФ», – каже директорка департаменту архітектури та розвитку містобудування Львівської ОДА Олена Василько.

Довідка:

 Замок-палац XV-XVII ст. у смт Поморяни Золочівського району – пам’ятка архітектури національного значення (ох.№ 427) востаннє був реставрований у 1978 році. На 2016 рік збереглися два двоповерхові крила замку, східне із круглою вежею та південне з галереєю. Південний корпус з боку двору, оформлений двоярусною відкритою галереєю зі сходами в центрі, майже зруйнований. Нижній ярус, що зроблений у вигляді аркади, зберігся наполовину. Після багатьох перебудов і довгого періоду занепаду замок втратив свій первісний вигляд. Відтак потрібно було спершу призупинити руйнування (першочергові протиаварійні роботи) та здійснити комплексну реставрацію.

25 травня 2020 департамент провів тендер і підписав договір з підрядником «Центр- Комплекс» (Хорощак О.) на 6,8 млн грн. Відразу ж, відповідно до закону, відкоригований проєкт скеровано на погодження до Міністерства культури та інформаційної політики України. Однак Мінкульт надіслав відмову у погодженні проєкту робіт.

Відтак у серпні 2020 року, за висновком консультативної ради, всі роботи на Поморянському замку офіційно призупинені

Наразі 16 лютого 2020 року Львівська обласна рада має затвердити нову обласну програму, що стосується збереження культурної спадщини області. А на наступному засіданні передбачається затвердження переліку об’єктів, які будуть фінансуватися у 2021 році.

Залиште відповідь

Ваша електронна адреса не буде опублікований.